Στο σχολείο μας υλοποιείται πρόγραμμα πολιτιστικού περιεχομένου με τίτλο: «Φασισμός – Ναζισμός: Εχθροί της Δημοκρατίας». Το πρόγραμμα εντάσσεται στη θεματολογία «Εκπαίδευση στη δημοκρατία – Ανθρώπινα δικαιώματα – Ρατσισμός».

Από τις 12 έως και τις 16 Μαρτίου 2019 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ και Β΄ τάξης λυκείου, που συμμετέχουν στο πρόγραμμα πολιτιστικού περιεχομένου  που υλοποιείται στο σχολείο μας,  με τίτλο: «Φασισμός ? Ναζισμός: Εχθροί της Δημοκρατίας», πραγματοποίησαν πενθήμερη εκδρομή στο  Μόναχο της Γερμανίας, μετά από πρόσκληση σχολείου της ομογένειας.

Τη Δευτέρα 13 Μαΐου 2019 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ και Β΄ τάξης λυκείου, που συμμετείχαν στο πρόγραμμα πολιτιστικού περιεχομένου  που υλοποιήθηκε στο σχολείο μας,  με τίτλο: «Φασισμός ? Ναζισμός: Εχθροί της Δημοκρατίας», πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη πολιτιστικού περιεχομένου στο Εβραϊκό Μουσείο.

Ακολουθούν ενδεικτικά δείγματα της δουλειάς των μαθητών:

Φασισμός – Νεοναζισμός

Ολοκαύτωμα και ναζιστικά πειράματα

Ναζισμός – Χίτλερ – Ρόμελ – Τζώρτζιλ

Στιγμές από την πενθήμερη εκδρομή στη Γερμανία

Νταχάου

Νυρεμβέργη